Gdańsk – wielka historia w portowej oprawie

Gdańsk to największe polskie miasto nadbałtyckie. Stanowi także najstarszą część Trójmiasta, położonego nad Zatoką Gdańską organizmu miejskiego, w skład którego wchodzą także Gdynia i Sopot. To miasto o bogatej historii nierozerwalnie związanej z morzem. Zresztą także w tej chwili atmosfera miasta portowego, otwartego na nowinki jest tu znakomicie wyczuwalna. Ale jest też druga strona medalu. Ciągle pulsują tu wielkie wydarzenia historyczne, splatają się pogmatwane losy tego terenu. Przechodzenie z rąk do rąk, okres Wolnego Miasta, początek II wojny światowej czy w końcu wypadki Grudnia 1970 i strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. Wszystko to składa się na niepowtarzalny klimat Gdańska. A jego centrum stanowi niewątpliwie Główne Miasto. Wzdłuż Motławy ciągną się tereny Starego Portu. Słynny gdański Żuraw pochyla się nad nabrzeżem przypominając o tym jak dawniej wyglądał przeładunek towarów. Na wprost niego zacumowany jest SS Sołdek, pierwszy powojenny statek polskiej konstrukcji. Nabrzeże w ciągu dnia pełne jest gwaru i ruchu, natomiast wieczorem nabiera specyficznego klimatu. Mieniąca się w odbiciach świateł woda Motławy, pochylony nad nią Żuraw sprawiają, że jest tu tajemniczo i refleksyjnie. Tuż za nabrzeżem rozpoczyna się najbardziej reprezentacyjna gdańska ulica – Długi Targ. Wejście na nią wiedzie od strony Motławy przez Zieloną Bramę. Wysokie renesansowe i barokowe kamienice przypominają o świetności hanzeatyckiego miasta i jednego z głównych bałtyckich portów. Restauracje, kawiarnie, bary, a wieczorami liczne kluby i dyskoteki kuszą zapachami dobrego jedzenia i dźwiękami muzyki. Nie sposób też pominąć licznych straganów z bursztynami, największym bałtyckim skarbem, który już u zarania naszej ery przewożony był przez całą Europę do Cesarstwa Rzymskiego.

{source}
<div align="center" style="display:block; float: center; margin: 0px 50px 0px px;"><script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-2765259824934446";
/* Nabutach.pl artykuły */
google_ad_slot = "1371217333";
google_ad_width = 468;
google_ad_height = 60;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script></div>
{/source}

Tu swoją historię ma każda kamienica. Siedzibę miały tu najznakomitsze gdańskie rodziny, zatrzymywali się tu królowie Zygmunt III Waza, Jan Kazimierz czy Jan III Sobieski. Misterne zdobienia, piękne fasady świadczą o bogactwie mieszkańców. Im bliżej ratusza tym bardziej tłum gęstnieje gdyż przed Dworem Artusa znajduje się najbardziej znany symbol miasta - fontanna Neptuna. Ona też przypomina o związkach z morzem. Dzieci czekają na Panienkę z Okienka, która codziennie o trzynastej pokazuje się w oknie Kamienicy Ławników. Zza Długiego Targu wyłania się ciężka gotycka sylwetka Kościoła Mariackiego. Jego wieża to świetny punkt widokowy, z którego podziwiać można Główne Miasto i okolice portu. O ile Długi Targ to miejsce gdzie cały czas coś się dzieje i gdzie nie ma nawet chwili spokoju to zapewni go na pewno wycieczka do bardziej odległych dzielnic Gdańska. Położony na obrzeżach Park Oliwski z Ogrodem Botanicznym i pobliski Las Oliwski z Ogrodem Zoologicznym to wspaniałe miejsca na relaks, który zakończyć można wizytą w oliwskiej katedrze i wysłuchaniem koncertu organowego. Gdańsk to także miasto, na którym piętno odcisnęła wielka historia. Żeby się w nią zagłębić trzeba się wybrać na Westerplatte. Tu pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża panuje zawsze atmosfera spokoju i zadumy. Myśli biegną do czasów bohaterskiej obrony Westerplatte w pierwszych dniach września 1939 roku.

Aby kontynuować podróż w głąb historii Gdańska trzeba koniecznie pojechać pod Stocznię i pomnik Ofiar Grudnia 1970 roku i pomyśleć chwilę nad krętymi ścieżkami, które prowadziły do wolności. Choć Gdańsk to miasto z bogatą historią i pełne wspaniałych zabytków to nie można zapominać o tym, ze jest to też szybko rozwijające się centrum handlowe i turystyczne. A także jedno z miast Euro 2012. Oddany do użytku w lipcu 2011 roku stadion Baltic Arena przypomina bursztyn i jest przez wielu uważany za najpiękniejszy z polskich stadionów. Całe miasto czeka na Mistrzostwa i przyjazd drużyn narodowych i ich kibiców. Czeka ich na pewno miłe przyjecie ponieważ gdańszczanie to ludzie gościnni i otwarci. Zamieszkiwanie w mieście gdzie od zawsze mieszały się języki, narodowości wytworzyło specyficzny klimat, którego nie da się porównać z żadnym innym.