Tradycja szopki krakowskiej

Pierwsze szopki krakowskie zwane także „Betlejem krakowskim” pojawiają się już w połowie XIX wieku. Tworzone są przez cieśli i murarzy, którzy zamieszkiwali na przedmieściach Krakowa, głównie na podkrakowskim Zwierzyńcu ale także na Grzegórzkach, Krowodrzy. W okresie jesienno-zimowym, kiedy nie były prowadzone prace budowlane ze względu na nieodpowiednie warunki atmosferyczne, robotnicy poświęcali wolny czas na tworzenie miniaturowych, architektonicznych dzieł sztuki, które ukazują piękno krakowskich budowli.

Czytaj więcej...

 • Na butach
 • Odsłony: 717
Procesja na Skałkę 2012

Majowa procesja na Skałkę

      Wśród wielu tradycji krakowskich, związanych także z uroczystościami kościelnymi możemy wymienić majową procesję Stanisławowską na Skałkę, która połączona jest z tradycyjnym, ludowym odpustem podobnie jak zwierzyniecki Emaus czy podgórska Rękawka. Jak co roku, tym razem w niedzielę 13 maja 2012 roku mogliśmy uczestniczyć w majowej procesji ku czci świętego Stanisława z Wawelu na Skałkę.

Czytaj więcej...

 • Na butach
 • Odsłony: 970
Kraków Synagoga Tempel

Synagoga postępowa Tempel

Najmłodsza z krakowskich synagog swoją nazwę wzięła prawdopodobnie z języka niemieckiego i oznacza świątynię. Powstała w drugiej połowie XIX wieku dla krakowskiej żydowskiej inteligencji. Na przełomie XVIII/XIX wieku wśród Żydów nie tylko polskich ale również europejskich zaczął szerzyć się ruch intelektualny zwany Haskalą czyli odrodzeniem. Ruch miał nie tylko przybliżyć naukę żydowskiej historii czy języka hebrajskiego ale także pomóc Żydom w asymilacji ze społecznościami nieżydowskimi.

Czytaj więcej...

 • Ewa Polańska
 • Odsłony: 1045
Apteka Pod Orłem

Apteka Pod Orłem

Zawiedziony będzie ten, kto spodziewać się będzie w tym miejscu muzeum poświęconego farmacji. Chociaż jest to apteka, to sama placówka muzealna upamiętnia tych, którzy w tej części Krakowa żyli w latach 1941-1943. Większość turystów, którzy zwiedzają tę część Krakowa, czyli Podgórze i chcą poznać jego historię zwłaszcza dotyczącą okresu okupacji zabierani są przez przewodników do dwóch muzeów, położonych w tym rejonie Podgórza. To dawna „Fabryka Schindlera”, którego postać przybliżył Steven Spielberg oraz „Apteka pod Orłem”, która mieści się przy Placu Bohaterów Getta.

Czytaj więcej...

 • Na butach
 • Odsłony: 1381
Synagoga Kupa

Synagoga Kupa

Ulica w Krakowie, przy której mieści się Synagoga Kupa wzięła swoje imię od jej nazwy. Gdy przewodnicy krakowscy opowiadają o jej historii wzbudzają uśmiech na twarzach turystów, wszak "kupa" nie kojarzy się nam z miejscem modlitw. Ale niewielu z nich wie, że ta modlitewnia powstała w XVII wieku z funduszy kazimierskiej gminy żydowskiej, czy mówiąc potocznie z kasy kahału co po hebrajsku znaczy mi-kupat ha-kahal.

Czytaj więcej...

 • Na butach
 • Odsłony: 1260
Kraków Stara Synagoga

Stara Synagoga na Kazimierzu

Historia najstarszej kazimierskiej synagogi sięga XV wieku. Jak sama nazwa wskazuje, jest ona najstarszą synagogą, która mieściła się w odrębnym wówczas mieście – Kazimierzu. Gdy pod koniec XV wieku do Kazimierza pod Krakowem zaczęli masowo przybywać Żydzi z krajów, gdzie byli prześladowani np. Czech czy Niemiec jedyna synagoga w tym mieście przestała wystarczać kazimierskim Żydom.

Czytaj więcej...

 • Ewa Polańska
 • Odsłony: 1039