Warszawa metropolia z Chopinem w tle

Warszawa – stolica Polski, miasto, którego nikomu przedstawiać nie trzeba. Największe i najważniejsze miasto kraju, siedziba władz państwowych oraz licznych instytucji finansowych, handlowych i kulturalnych. Można tu zginąć na długi czas zarówno wśród uliczek Starego Miasta jak i w korytarzach galerii handlowych.

Warszawa oferuje coś dla każdego. Ciekawe zabytki, piękne parki, miejsca historycznej refleksji, centrum nauki a także muzea, galerie i koncerty przyciągają tu każdego roku rzesze turystów z kraju i z zagranicy. Choć Warszawa nie należy do najstarszych polskich miast to dzięki swojemu położeniu jeszcze przed przeniesieniem tu stolicy pełniła ważne funkcje polityczne. Dawny gród znajdował się w miejscu gdzie obecnie stoi Stare Miasto. Zniszczone niemal w całości w Czesie II wojny światowej zostało pieczołowicie odbudowane i obecnie jest jednym z niewielu odtworzonych właściwie od zera zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Starówka to serce miasta. Wąskie uliczki, urokliwe kamieniczki i charakterystyczna atmosfera sprawiają, że na chwilę można zapomnieć, że znajdujemy się w centrum ruchliwej metropolii. Dla dzieci największą atrakcją jest oczywiście stojący na rynku pomnik Syrenki – symbolu miasta. Spacerując po Warszawie nie można pominąć zabytków związanych z jej królewską przeszłością. Tuż nad wiślaną skarpą stoi Zamek Królewski – dawna siedziba władców Polski a przed nim najwyższy pomnik w stolicy – Kolumna Zygmunta.

To jedno z najczęstszych spotkań warszawiaków. Stąd rozpocząć można wędrówkę po Starówce lub w kierunku Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Świata – najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy. Z kolei nieco dalej od centrum znajduje się wybudowany przez Jana III Sobieskiego pałac w Wilanowie. Wspaniała barokowa rezydencja otoczona jest przepięknym parkiem a cała okolica zachowała charakter odrębnego od reszty Warszawy miasteczka. Po zwiedzaniu ociekających przepychem wnętrz i spacerze w ogrodach warto wstąpić na królewskie słodkości do przypałacowej cukierni. Kiedy zmęczenie po dniu pełnym wrażeń daje o sobie znać warto odwiedzić najpiękniejszy warszawski park – Łazienki Królewskie. W tutejszym Pałacu na Wodzie król Stanisław August Poniatowski wydawał słynne obiady czwartkowe a w teatrze wystawiano dzieła ówczesnych pisarzy. Tu także stoi słynny pomnik Fryderyka Chopina, kompozytora, którego związki z Warszawą były szczególnie bliskie. Aby lepiej je poznać warto odwiedzić Pałac Ostrogskich gdzie mieści się poświęcone mu muzeum oraz Pałac Krasińskich gdzie udostępniono Pałacyk Chopinów.

{source}
<div align="center" style="display:block; float: center; margin: 0px 50px 0px px;"><script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "ca-pub-2765259824934446";
/* Nabutach.pl artykuły */
google_ad_slot = "1371217333";
google_ad_width = 468;
google_ad_height = 60;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script></div>
{/source}

Warszawa to miasto mocno naznaczone przez historię, szczególnie tę dwudziestowieczną. W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli ją w ponad 90%. Wracający do stolicy mieszkańcy zastawali prawdziwe morze ruin. Nie sposób też było znaleźć rodziny, w której ktoś z członków nie zostałby zabity bądź ranny w czasie okupacji a szczególnie podczas Powstania Warszawskiego. Warszawa pełna jest pamiątek po tamtych czasach a przejście ich szlakiem może zająć cały dzień. Najważniejszym miejscem jest otwarte kilka lat temu Muzeum Powstania Warszawskiego, które w nowoczesnej, multimedialnej formie przybliża okres wojny i okupacji. Spacerując warszawskimi ulicami natknąć się można co krok na pomniki i tablice poświęcone wałczącym o wolność. Przy wielu z nich wciąż zobaczyć można świeże kwiaty i znicze. To znak, że miasto pamięta o swoich bohaterach. Ale zabytki przeszłości to nie jedyne atuty Warszawy. Jak przystało na metropolię to miasto, które oferuje bogate życie kulturalne, liczne imprezy oraz możliwość zabawy o każdej porze dnia czy nocy. Modne bary, restauracje, kluby czekają na gości codziennie. Liczne teatry zapewniają rozrywkę dostosowaną do każdego gustu – od klasyki po pokazy rewiowe i musicale. Niezwykłą dzielnicą staje się uważana dawniej za jedną z najgorszych – Praga. Teraz jest to modne miejsce pracy i zamieszkania artystów i tak zwanej bohemy.      Na Warszawę nie da się patrzeć jednowymiarowo. Pod przykryciem miejskiej dżungli kryje się bogate kulturalne i rozrywkowe wnętrze. Z jednej strony miasto wielkich firm i korporacji, z drugiej artystów, urokliwych uliczek, nadwiślańskich ścieżek. No i oczywiście EURO 2012.