Droga Królewska

      Krakowska Droga Królewska zwana Via Regia to najpopularniejsza trasa turystyczna w Krakowie. Swoją nazwę zawdzięcza polskim królom, którzy przyjeżdżając do Krakowa przebywali ją od kościoła św. Floriana, aż po sam Wawel. To wokół tego traktu znajdują się najbardziej popularne i znane krakowskie zabytki.

      Trasę rozpoczniemy przy Placu Jana Matejki, gdzie turyści mogą spokojnie wysiąść z autokaru. Poznamy w tym miejscu historię Kleparza zwanego także Florencją, kiedyś osobnego miasta, które powstało w XIV wieku dzięki królowi Kazimierzowi Wielkiemu, mamy także możliwość zwiedzenia dawnej fary miejskiej Kleparza czyli kościoła św. Floriana, w którym złożono pierwsze w Krakowie relikwie świętego.

      Wyruszymy pod krakowski Barbakan i ocalone od wyburzenia pozostałości dawnych murów obronnych miasta. Przechodząc przez Bramę Floriańską wejdziemy do dawnej stolicy państwa polskiego. Traktem królewskim pójdziemy na Rynek Główny – serce Krakowa. W tym miejscu poznamy historię Krakowa od momentu jego lokacji w połowie XIII wieku po czasy współczesne a także pozostałości po zabudowie rynkowej. Koniecznie musimy także zwiedzić główną farę Krakowa czyli kościół mariacki z piękną, gotycką, wyrzeźbioną przez Wita Stwosza „biblią z lipowego drzewa”.

      Następnie wyjdziemy z Rynku ulicą Bracką wprost na drzwi kruchty kościoła św. Franciszka, którego mroczne wnętrze skrywa w sobie najpiękniejsze secesyjne witraże oraz polichromię, prawdziwe dzieła sztuki autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Na krużgankach przyklasztornych mamy okazję oglądnąć niepowtarzalną galerię biskupów krakowskich. Będąc u Franciszkanów podejdziemy także pod najsłynniejsze krakowskie okno – okno papieskie w Pałacu Biskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. To jeden z tych adresów, które zawsze kojarzone będą z osobą Karola Wojtyły, krakowskiego metropolity i późniejszego Papieża Jana Pawła II.

      Ulicą Grodzką udamy się w kierunku wzgórza wawelskiego, mijając po drodze barokowy kościół św. Piotra i Pawła i romański kościół św. Andrzeja. Zobaczymy jedną z najstarszych krakowskich ulic – Kanoniczą, przy której mieszkał wychowawca synów królewskich, jeden z najbardziej znanych polskich historyków i gdzie miała znajdować się legendarna królewska łaźnia, w której król Jagiełło miał zażywać kąpieli. Gdy dojdziemy do końca ulicy przed nami otwiera się panorama Wawelu. Przed nami wycieczka po siedzibie władców i królów polskich. Zatem zapraszam na wzgórze wawelskie.

Jeśli jesteś zainteresowana/ny zwiedzeniem opisanej trasy z profesjonalnym przewodnikiem użyj formularza aby się z nami skontaktować aby uzyskać więcej informacji.