Kazimierz żydowski

      Trasę rozpoczniemy od ulicy Szerokiej (przy sąsiedniej ulicy Dajwór znajduje się przystanek dla autokarów turystycznych). To ulica, która od momentu przeniesienia się Żydów z Krakowa w XV wieku stanowiła centrum żydowskiego miasta zwanego Oppidum Judeorum. Przez wieki przy tej ulicy tętniło życiem żydowskie miasto, kazimierski sztetl. Odwiedzimy mieszczące się przy tej ulicy synagogi żydowskie: Stara, Remu, Poppera oraz jeden z dwóch ocalałych w Krakowie cmentarzy żydowskich, na którym spoczywa wielu znamienitych kazimierskich Żydów. Poznacie Państwo także legendy związane z tymi miejscami. Zobaczymy budynek, w którym mieściła się kiedyś rytualna łaźnia żydowska czyli mykwa a także dom rodzinny Heleny Rubinstein, w którym w XIX wieku żyła królowa imperium kosmetycznego. Dla zainteresowanych grup polecam także zwiedzenie Starej Synagogi, w której znajduje się oddział Muzeum Historycznego miasta Krakowa poświęcony kulturze i historii kazimierskich Żydów.

      Następnie udamy się na ulicę Józefa pod synagogę zwaną Wysoką. Była ona trzecią w kolejności synagogą powstałą w kazimierskim sztetlu, która wzięła swoją nazwę od tego, iż jako jedyna na Kazimierzu miała salę modlitewną na piętrze. Kolejnym miejscem, które odwiedzimy będzie barokowa synagoga Jakuba zwana także synagogą Ajzyka. Wybudowana została po sprzeciwach proboszcza pobliskiej parafii Bożego Ciała, a z jej powstaniem wiąże się piękna legenda, którą Państwo także poznacie.

       Kolejnym punktem będzie odwiedzenie Placu Nowego – kiedyś największego targu żydowskiego w Kazimierzu, a później także w Krakowie. To tutaj znajdowały się rytualne ubojnie gdzie pobożni Żydzi, przestrzegający zasady kaszrutu mogli zakupić koszerne mięso. Obecnie plac nadal pełni swoje handlowe funkcje a Państwo będą mogli tu nabyć najlepsze w Krakowie zapiekanki, z których słynie kazimierski „okrąglak” J.

      Ruszymy dalej, następnym punktem będzie synagoga Kupa. Poznają Państwo tragiczną historię synagogi, która związana jest z krwawym pogromem Żydów w Krakowie w 1945 r. Niedaleko, przy ulicy Brzozowej mieści się jeszcze jedna synagoga kazimierska, synagoga Tempel. To synagoga przeznaczona dla Żydów postępowych. Obecnie jedna z dwóch – obok synagogi Remu – czynnych synagog w Krakowie. To także najmłodsza synagoga w Krakowie, z pięknym, orientalnym wnętrzem. Z tym miejscem związana jest także osoba rabina Ozjasza Thona, znakomitego mówcy, posła na Sejm II Rzeczpospolitej.

       Spod Synagogi Tempel proponuję Państwu jeszcze spacer na koniec ulicy Miodowej, gdzie znajduje się czynny do dziś żydowski cmentarz z halą przedpogrzebową. Na cmentarzu pochowanych jest wielu znanych krakowskich Żydów, wspomniany już rabin Ozjasz Thon czy uczeń Jana Matejki, malarz Maurycy Gottlieb.

Jeśli jesteś zainteresowana/ny zwiedzeniem opisanej trasy z profesjonalnym przewodnikiem użyj formularza aby się z nami skontaktować aby uzyskać więcej informacji.