Wzgórze wawelskie

      Na wapienne wzgórze wawelskie, które góruje nad okolicznym Krakowem wchodzimy od ulicy Kanoniczej, tak jak orszaki królewskie, bo było to najstarsze i przez długie wieki jedyne wejście do siedziby królów polskich.

      Zaczynamy od zwiedzenia krakowskiego kościoła katedralnego. To kościół, w którym byli koronowani królowie polscy, to także miejsce pochówku polskich władców i bohaterów. Dla wytrzymałych turystów proponuję także wycieczkę na katedralną dzwonnicę, na której od XVI wieku zawieszony jest jeden z największych polskich dzwonów – Zygmunt. Z wieży mamy okazję oglądnąć niepowtarzalną panoramę miasta.

      Po wyjściu z katedry udamy się do siedziby królów polskich. Na dziedzińcu zamkowym mamy możliwość podziwiać krużganki, którymi przechadzały się polskie królowe. Możemy także zwiedzić wawelskie komnaty reprezentacyjne, królewski skarbiec i zbrojownię. Dla tych z Państwa, którzy są zainteresowani początkami siedziby polskich władców zachęcam do zwiedzenia wystawy „Wawel zaginiony”, na której znajdują się relikty romańskiej rotundy.

      Po opuszczeniu murów zamkowych poznamy historię znajdujących się na wzgórzu pozostałych zabudowań i jego funkcję jaką pełniło w czasie zaboru austriackiego. Udamy się na taras widokowy, znajdujący się nad Smocza Jamą, z którego oglądniemy panoramę Bielan, Zwierzyńca, Dębnik, Łagiewnik.

      Opuścimy wzgórze przez Bramę Bernardyńską i udamy się w kierunku Bulwarów Wiślanych, aby odwiedzić najbardziej znanego w Polsce mieszkańca Krakowa – wawelskiego smoka.

Jeśli jesteś zainteresowana/ny zwiedzeniem opisanej trasy z profesjonalnym przewodnikiem użyj formularza aby się z nami skontaktować aby uzyskać więcej informacji.